O šetrení v mikroekonomickom a makroekonomickom zmysle

Autor: Marcel Čas | 22.8.2013 o 21:04 | Karma článku: 3,38 | Prečítané:  266x

Čo je vlastne šetrenie? V bežnom živote používame toto slovo v dvoch zmysloch. V prvom zmysle ho používame keď povieme, že by sa malo šetriť s elektrinou, jedlom alebo iným statkom. Ide o druh šetrenia, pri ktorom chceme pomaly a rozumne spotrebovávať statok X, keďže statok X je z nejakých dôvodov obmedzený. V druhom zmysle ho používame keď povieme, že chceme ušetriť peniaze. Ide o druh šetrenia, pri ktorom chceme zaručiť, že sa finančné toky osoby, ktorá sa rozhodla šetriť, budú vyvíjať správnym spôsobom. Správny spôsob znamená, že táto osoba bude vykazovať vyššie príjmy ako výdavky. Rozdiel medzi príjmami a výdavkami tejto osoby potom bude „to ušetrené“. Tieto druhy šetrenia nie sú ekvivalentné.

 

Nejaký chudobný človek by mohol byť nútený šetriť jedlom aj v situácií, žeby neušetril ani cent zo svojich výplat (každý mesiac by boli jeho výdavky rovné príjmu). Tento človek by teda šetril v prvom zmysle, ale nešetril v tom druhom zmysle slova.

Šetrenie v mikroekonomickom zmysle by sme si teda mohli definovať ako pozitívny rozdiel medzi príjmami a výdavkami (1).

Hovoríme tu o mikroekonómií, lebo predpokladáme, že tá šetriaca osoba je napr. domácnosť, podnikateľ, verejná inštitúcia alebo iný jednotlivec, ktorý je schopný mať príjmy a výdavky. Mohlo by sa zdať, že šetrenie v makroekonomickom zmysle bude mať rovnaké vlastnosti. Nie je tomu ale tak. Treba si uvedomiť, že pre makro ekonomiku (teda pre systém mikroekonomických jednotlivcov) je každý príjem súčasne aj výdavok a každý výdavok súčasne aj príjem. Prečo?

Jednoducho preto, že trhové hospodárstvo funguje na princípe slobodnej výmeny tovarov a služieb. Osoba A dá nejaký tovar osobe B a osoba B dá za to osobe A peniaze. Táto výmena znamená príjem pre osobu A a výdavok pre osobu B. Podobne každý výdavok, ktorý nejaký mikroekonomický jednotlivec mal, musel nevyhnutne znamenať príjem pre niekoho iného. Ak výdavky toho jednotlivca predstavovali nákup rožkov, piva a lístku do kina, tak cena týchto rožkov, piva a lístku do kina predstavovali príjem výrobcu rožkov, výrobcu piva a kinosály.

Fenomén dobrovoľnej výmeny bude mať vždy za následok dva zrkadlové javy – príjem a výdavok.

Povedané „ľudskejšie“: v ekonomike predstavuje každý príjem X niekoho, súčasne aj výdavok X pre niekoho iného.

Povedané „vedeckejšie“: v ekonomike sa bude suma všetkých príjmov nevyhnutne rovnať sume všetkých výdavkov.

Toto je vlastnosť makro ekonomiky, ktorú ekonomika má aj keď jednotlivci, teda mikroekonomické subjekty danej ekonomiky ju nemajú. Každý jeden jednotlivec môže mať rozdielnu úroveň príjmov a výdavkov a predsa bude pre ekonomiku ako celok platiť, že suma všetkých príjmov sa bude rovnať sume všetkých výdavkov.

Čo sa stane, keď budeme chcieť aplikovať rozumnú (a hádam nekontroverznú) definíciu pre šetrenie v mikroekonomickom zmysle (1) na ekonomiku ako celok? Zistíme, že šetriť v tomto zmysle je pre ekonomiku ako celok nemožné, pretože suma všetkých príjmov mínus suma všetkých výdavkov bude vždy 0. Pozitívny rozdiel medzi príjmami a výdavkami nemožno pre ekonomiku ako celok dostať. Šetriť je teda v tomto zmysle makroekonomicky nemožné. Je to možné iba jednotlivým aktérom vzhľadom na činnosť zvyšných aktérov.

Toto je „čudný“ výsledok iba kvôli našej každodennej skúsenosti. Šetríme často, buď náhodne alebo cielene. Šetrenie je tak bežné a ide o tak jednoduchý koncept, že na prvý pohľad je výsledok, že ekonomika ako celok šetriť nevie, absurdný. Je to ale tak a jediné predpoklady, ktoré musíme pre tento záver prijať sú definícia šetrenia (1) a fakt, že suma všetkých príjmov sa v trhovom hospodárstve rovná sume všetkých výdavkov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?