O možnosti šetrenia v otvorených/uzavretých ekonomických systémoch

Autor: Marcel Čas | 15.8.2013 o 13:30 | (upravené 15.8.2013 o 13:36) Karma článku: 4,50 | Prečítané:  373x

Každá dobrá gazdiná vie, že ak má vysoké dlhy musí začať šetriť. Pozná aj metódu ako to bude robiť. Bude minimalizovať svoju spotrebu a maximalizovať svoju výrobu. Za istých okolností to bude naozaj dobrý spôsob, ako sa dlhov zbaviť. Ale nie vždy.

Gazdiná je totiž otvorený ekonomický systém v tom zmysle, že zamýšľaný proces oddlžovania nezávisí iba od jej rozhodnutia. Minimalizovať svoju spotrebu môže autonómne - jednoducho sa rozhodne a vykoná. Maximalizácia výroby však závisí od dopytu po jej výrobkoch na trhu. Čo nepredá, nevyrobí a ak by aj vyrobila, vyrobené vajcia by ostali v šope. Dlhy by sa nezmenšili (skôr by sa zvýšili - výroba vajec totiž niečo stojí). Predpokladajme teda, že gazdiná v dobrom úmysle minimalizuje svoju spotrebu. Vývoj jej dlhu môže byť trojaký (pre zjednodušenie povedzme, že deň pred rozhodnutím sa jej spotreba rovnala výrobe a že dlhy si naakumulovala v minulosti):

  1. vyrobí a predá viac ako pred rozhodnutím šetriť a časom sa dlhov zbaví

  2. vyrobí a predá rovnako ako pred rozhodnutím šetriť a časom (hoci to bude trvať dlhšie ako v prípade (i)) sa dlhov zbaví

iii. vyrobí a predá menej ako pred rozhodnutím šetriť a dlhu sa nezbaví (za predpokladu, že zmena výroby je väčšia alebo rovná ako zmena spotreby)

Prípad (iii) ukazuje, že bez ohľadu na dobré úmysly gazdinej, z dlhov sa nedá za každých okolností dostať iba šetrením. Problém gazdinej je, že nechápe, že je otvoreným ekonomickým systémom a jej úspech závisí nielen od jej rozhodnutí a činov, ale aj od činností v ekonomike ako takej. Rovnaký problém by mali aj gazdiné - susedky.

Povedzme, že dedina kde gazdiné žijú a pracujú je autarkia - to znamená, že je ekonomicky sebestačná, neexistuje žiadny pohyb tovarov, služieb, kapitálu, či pracovných síl z/do dediny. Naša dedina je teda uzavretý ekonomický systém. Čo ak sa dedina ako celok rozhodne, že chce znížiť svoju zadlženosť? Povedzme, že každá jedna gazdiná sa rozhodne znižovať spotrebu a zvyšovať výrobu. Pripomeňme si, že naša dedina je uzavretý ekonomický systém. Gazdiné obchodujú iba medzi sebou. To ale nevyhnutne znamená, že hromadné šetrenie bude neúspešné. Každý aktér individuálne minimalizuje svoju spotrebu, čím zníži dopyt po spotrebných statkoch, ale maximalizovať výrobu nebude môcť, pretože všetci potencionálni obchodní partneri šetria taktiež. Teda ak dedina zníži celkovú spotrebu, celková výroba sa zníži tiež. Výsledok je zmenšujúca sa ekonomika. V ekonomike sa menej vyrobí a menej spotrebuje, pričom tento argument je platný pre ľubovolné dlhové zaťaženia.

Dokonca samotné dlhové zaťaženie dediny sa zhorší. Nie preto, že si dedina požičala peniaze, ale pretože ak vyjadrujeme dlhové zaťaženie ako pomer dlhu ku HDP v percentách, tak dlhové zaťaženie stúpne aj vtedy, keď sa síce s dlhom (čitateľom) nič nestane ale klesne HDP (menovateľ). Celá dedina má zrazu menšiu ekonomiku a väčšie dlhové problémy, hoci úmysel individuálnych aktérov bol dobrý. Čomu nechápu, je rozdiel medzi otvoreným a uzavretým ekonomickým systémom. V otvorenom môžem rátať s možnosťou, že niekto, to čo vyrobím aj kúpi. Ak v uzavretom začnú šetriť všetci naraz, nedá sa očakávať, že ekonomika vyrobí viac. Naopak.

Pointa článku je jednoduchá a netvári sa, že toho dokazuje veľa. Záver je iba taký, že šetrenie nemusí za každých okolností viesť ku znižovaniu dlhového zaťaženia.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľudia si môžu dovoliť dospieť neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?